Η Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών –Μουσείο Σολωμού Κερκύρας, τιμώντας την επέτειο των διακοσίων χρόνων από τη συγγραφή του «Ύμνου εις την Ελευθερίαν» διοργανώνει σειρά εκδηλώσεων γι’ αυτή τη θεματική – και σας προσκαλεί στη διάλεξη του κ. Περικλή Παγκράτη, Προέδρου της Εταιρείας Κερκυραϊκών Σπουδών, με θέμα: «Ο "Υμνος εις την Ελευθερίαν" στην εποχή του: επιλεκτικά, κρίσεις», που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023 και ώρα 20.00 στο Μουσείο Σολωμού της Κέρκυρας.

Η παρουσία μελών και φίλων θ’ αποτελέσει μεγάλη τιμή και χαρά. Λίγα λόγια για το θέμα:
Ο «Ύμνος εις την Ελευθερίαν» γράφτηκε σε διάστημα μερικών εβδομάδων, τον Μάιο του 1823, από τον εικοσιπεντάχρονο τότε Διονύσιο Σολωμό. Ο ποιητής, επηρεασμένος από την ελληνική Επανάσταση, υμνεί της Ελευθερία, το μεγάλο όνειρο τού επί αιώνες υπόδουλου ελληνικού λαού. Ο «Ύμνος» αποτελείται από 158 στροφές, κυκλοφορούσε δε σε χειρόγραφα μεταξύ φίλων του Σολωμού, μέχρι το 1825, που εκτυπώθηκε στο Μεσολόγγι.
Η παρούσα ομιλία επικεντρώνεται επιλεκτικά στην πρόσληψη και την κριτική αντιμετώπιση του «Ύμνου» στην εποχή του.