Διάλεξη κ. Γιώργου Κεντρωτή Καθηγητή
Τμήματος Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας Ιονίου Πανεπιστημίου

Η Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών –Μουσείο Σολωμού Κερκύρας, τιμώντας την επέτειο των διακοσίων χρόνων από τη συγγραφή του «Ύμνου εις την Ελευθερίαν» εγκαινίασε σειρά εκδηλώσεων γι’ αυτή τη θεματική (προηγήθηκαν ο Δρ. Μουσικολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Κώστας Ζερβόπουλος ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Χανς Μπέρνχαρντ Σλουμ [Hans Bernhardt Schlumm] και ο Μόνιμος Επίκουρος Καθηγητής το Τμήματος Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας κ. Βασίλης Λέτσιος).

Κατόπιν αυτού προσκαλείται το κερκυραϊκό κοινό στη διάλεξη του κ. Γιώργου Κεντρωτή, Καθηγητή του Τμήματος Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου, με θέμα: «Διαβάζοντας τον “Ύμνον
εις την Ελευθερίαν” του Διονυσίου Σολωμού», που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 και ώρα 20.00 στο Μουσείο Σολωμού της Κέρκυρας.

Λίγα Λόγια για το θέμα
Ο «Ύμνος εις την Ελευθερίαν» του Διονυσίου Σολωμού γράφτηκε σε διάστημα μερικών εβδομάδων, τον Μάιο του 1823, από τον εικοσιπεντάχρονο τότε Σολωμό. Ο ποιητής, επηρεασμένος από την ελληνική Επανάσταση, υμνεί την Ελευθερία, το μεγάλο όνειρο του επί αιώνες υπόδουλου ελληνικού λαού. Ο «Ύμνος» αποτελείται από 158 στροφές, κυκλοφορούσε δε σε χειρόγραφα μεταξύ φίλων του Διονυσίου Σολωμού, μέχρι τα 1825, που εκτυπώθηκε στο Μεσολόγγι. Η παρούσα ομιλία επικεντρώνεται στο λεξιλόγιο του Ύμνου και στις σημειώσεις του Ποιητή. Έχει τον τύπο του μαθήματος.

Ο προσκεκλημένος Ομιλητής

Ο κ. Γιώργος Κεντρωτής είναι Καθηγητής στο Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου, όπου διετέλεσε και αναπληρωτής Πρόεδρος. Το γνωστικό του αντικείμενο είναι Θεωρία – Πράξη της Μετάφρασης. Γεννήθηκε το 1958 στους Μολάους Λακωνίας, σπούδασε Νομικά και Πολιτικές Επιστήμες στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και μετεκπαιδεύτηκε στο Διοικητικό Δίκαιο, ανακηρυχθείς Διδάκτωρ Νομικής. Άσκησε επί έτη τη δικηγορία στην Αθήνα και στο εξωτερικό. Έχει διδάξει ως προσκεκλημένος καθηγητής σε πανεπιστήμια της ημεδαπής, της Γερμανίας και της Ιταλίας, έχει διατελέσει κατ' επανάληψη πρόεδρος του Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ. και μέλος της Συγκλήτου του Ιονίου Πανεπιστημίου, είναι κοσμήτωρ της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Ιονίου Πανεπιστημίου και τακτικό μέλος πολλών διεθνών επιστημονικών εταιρειών. Έχει βραβευθεί για το ποιητικό έργο κι είναι αντεπιστέλλον μέλος της Ισπανο-αμερικανικής Ακαδημίας Γραμμάτων της Μαδρίτης.
Τα βασικά ερευνητικά του ενδιαφέροντα ανάγονται στη θεωρία και την πράξη της μετάφρασης, στη γλωσσοφιλοσοφία, στην αρχαία ελληνική και ρωμαϊκή παράδοση, στην παγκόσμια λογοτεχνία και στην ελληνική γραμματεία με έμφαση στο έργο της Επτανησιακής Σχολής, στον ελληνικό υπερρεαλισμό και στη λογοτεχνία από τον Μεσοπόλεμο έως και τις μέρες μας. Μεταφράζει στα Νέα ελληνικά από τα Αρχαία ελληνικά, τα λατινικά, τα γερμανικά, τα ιταλικά, τα ισπανικά, τα γαλλικά, τα αγγλικά, τα ρωσικά και τα τσεχικά. Έχει δημοσιεύσει σε μορφή βιβλίου πάνω από 60 μεταφράσεις, τρία μυθιστορήματα και έξι ποιητικές συλλογές. Είναι τακτικό μέλος του Ολυμπιακού Συνδέσμου Φιλάθλων Πειραιώς.
Ένα από τα βιβλία του, το «“Που γλυκολαμπυρίζει ωσάν το λάδι…”. Ο Διονύσιος Σολωμός εντρυφεί στον Όμηρο και μεταφράζει στίχους από την Ιλιάδα», Κέρκυρα 1999, είχε κυκλοφορήσει στη σειρά των Δημοσιευμάτων της Εταιρείας Κερκυραϊκών Σπουδών..