Η Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών-Μουσείο Σολωμού Κέρκυρας θεωρώντας ως αναπόσπαστο κομμάτι της λειτουργίας της την επικοινωνία του Μουσείου με το κοινό, διοργάνωσε Μουσειοπαιδαγωγικές Διακαλλιτεχνικές Δράσεις για το Καλοκαίρι 2022, με τίτλο Καλοκαιρινά Πρωινά στο Σπίτι του Ποιητή

Οι δράσεις μέχρι στιγμής διεξήχθησαν με ιδιαίτερη συμμετοχή του κερκυραϊκού κοινού πράγμα που επιβεβαιώνει την ανάγκη για αντίστοιχες δράσεις στα μουσεία και τους χώρους τέχνης. Ιδιαιτέρως σημαντικό για εμάς ήταν και το ενδιαφέρον σημαντικών φορέων του νησιού για την πρωτοβουλία αυτή.

Τη Δευτέρα στις 8 Αυγούστου είχαμε την ιδιαίτερη τιμή και χαρά οι Δράσεις να γίνουν σε συνεργασία με το 6ο Αθλητικό Καλοκαιρινό Camp 2022 του Κερκυραϊκού Γυμναστικού Συλλόγου και Αθλητικού Συλλόγου Ιωάννης Καποδίστριας Κέρκυρας.

Τμήματα του Camp μαζί με τους δασκάλους τους, συμμετείχαν στις μουσειοπαιδαγωγικές-διακαλλιτεχνικές δραστηριότητες στο Μουσείο Σολωμού. Η δράση πραγματοποιήθηκε εκτός προγράμματος των δράσεων ειδικά για τις ομάδες του Camp και τα παιδιά φάνηκε να το ευχαριστήθηκαν ιδιαίτερα. Ευχαριστούμε θερμά τη διοργάνωση του Camp γι αυτή τη συνεργασία και τους συγχαίρουμε για το σπουδαίο έργο τους. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον κύριο Σάκη Κουτρουμπάνο υπεύθυνο- συντονιστή, του Camp, και της δασκάλες και τους δασκάλους κ.κ. Δαλιδά Μεσσιάν, Μαριλένα Κουτρουμπάνου, Νίκο Δημουλή, Κωνσταντίνα Πλασταρά, Φοίβο Ρέβη, Δημήτρη Τζιβάνη.

Τα μουσειοπαιδαγωγικά προγράμματα σχεδιάζονται και υλοποιούνται από την Ειρήνη Βήτα και τη Φαίη Σταμάκου, στα πλαίσια της πρακτικής τους άσκησης, με επιστημονική υπεύθυνη την επίκουρη καθηγήτρια του τμήματος, Σοφία Στάμου.  Από τη πλευρά του Μουσείου τις δράσεις συντονίζει και επιμελείται η υπεύθυνη – επιμελήτρια του Μουσείου Σολωμού Κέρκυρας Ναυσικά-Μαρία Φρόνιμου.

Οι δράσεις έχουν σχεδιαστεί σε δύο άξονες. Ο πρώτος ακολουθεί τη θεματική του μουσείου και μέσω της εμπλοκής των παιδιών με το μουσείο και με τα εκθέματα αποσκοπεί στη δημιουργία της δικής τους προσωπικής σχέσης με τον χώρο που έζησε ο ποιητής και με το έργο του. Ο δεύτερος άξονας ακολουθεί ανεξάρτητες θεματικές αναπτύσσοντας τον κοινωνικό ρόλο του μουσείου, αγγίζοντας επίκαιρα κοινωνικά ζητήματα, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες για συζήτηση που δίνονται μέσα από την έκθεση.

Οι μέρες διεξαγωγής των δράσεων είναι η Τρίτη και η Τετάρτη. Η κάθε δράση θα πραγματοποιείται σε γκρουπ των 15 ατόμων και η διάρκεια της δράσης υπολογίζεται περίπου στη 1 ώρα. Οι δράσεις της Τρίτης απευθύνονται σε γονείς και παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας και είναι δομημένες πάνω στη θεματική του μουσείου. Οι δράσεις της Τετάρτης αφορούν ανεξάρτητες θεματικές και απευθύνονται στην κοινότητα. Οι δράσεις της τελευταίας εβδομάδας του Αυγούστου είναι επίσης ανεξάρτητες και αφορούν σε ένα μεγάλο κυνήγι θησαυρού στο Μουσείο Σολωμού της Κέρκυρας.

Ημερομηνίες Δράσεων

Ιούλιος
Τρίτη 12/7 - Τετάρτη 13/7
Τρίτη 19/7 - Τετάρτη 20/7

Αύγουστος
Τρίτη 2/8 - Τετάρτη 3/8
Τρίτη 9/8 - Τετάρτη 10/8
Τρίτη 16/8 - Τετάρτη 17/8

Προσεχής
Καταληκτική Δράση “Κυνήγι θησαυρού”
Τρίτη 30/8 - Τετάρτη 31/8

Για το κυνήγι θησαυρού οι συμμετέχοντες δηλώνουν μία από τις δύο ημέρες και οι δράσεις ξεκινούν στις 11 :00 πμ. Για δήλωση συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να  επικοινωνούν τηλεφωνικά στο 2661030674 καθημερινά 9.30-14.00 ή στέλνοντας e-mail στο  mouseiosolomou@gmail.com. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στη σελίδα  του Μουσείου στον ακόλουθο σύνδεσμο : https://eksmouseiosolomou.gr/education/actions/

Η Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών-Μουσείο Σολωμού Κέρκυρας είναι πάντα ανοικτή σε  συνεργασία και πρωτοβουλίες που προάγουν την εξωστρέφεια και την επικοινωνία του  Μουσείου με την τοπική κοινωνία και την κοινότητα. Καθώς από την ήδη μέχρι τώρα πορεία της έχει αποδείξει πως η μετάδοση της γνώσης και των ιδεών αλλά και ο ανοικτός διάλογος  (επιστημονικά συνέδρια, ημερίδες, ομιλίες, εκδηλώσεις -όλες ανοικτές προς την κοινότητα)  αποτελούν κύριες προτεραιότητες της. Αποτελεί επομένως ιδιαίτερη χαρά η ανταπόκριση του κερκυραϊκού κοινού σε όλα αυτά τα καλέσματα.

Θερμές ευχαριστίες οφείλουμε και σε όλα τα τοπικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης για την ειδησεογραφική κάλυψη σε μόνιμη βάση, των εκδηλώσεων της Εταιρείας, καθώς και στους Χορηγούς Επικοινωνίας μας για την πολύ θερμή και πρόθυμη υποστήριξή τους.