Στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων για το 2022 με θέμα «Η δύναμη των μουσείων» το Δίκτυο Μουσείων Ιονίων Νήσων διοργανώνει για πρώτη φορά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων ανοιχτές εκδηλώσεις, το διάστημα 25-27 Μαΐου 2022, που έχουν ως στόχο την εμπλοκή του κοινού της Κέρκυρας στις πολιτιστικές εξελίξεις των Επτανήσων. Στις συναντήσεις θα παρευρεθούν οι 14 εκπρόσωποι των μουσείων του Δικτύου για έναν ανοιχτό προς το κοινό, ενεργό διάλογο μεταξύ των επαγγελματιών των μουσείων και των τοπικών κοινοτήτων.

Το Μουσείο Σολωμού Κερκύρας- Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών, έχει συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα των δράσεων του Δικτύου Μουσείων Ιονίων Νήσων. Την Τετάρτη 25 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Μουσείου Σολωμού Κερκύρας επίσκεψη των εκπροσώπων του Δικτύου των Μουσείων Ιονίων Νήσων, με καλεσμένους τους κατοίκους της Παλιάς Πόλης  και γενικά την τοπική κοινωνία σε ανοιχτό διάλογο .