Το Μουσείο Σολωμού Κερκύρας- Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών, συμμετέχοντας στον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων με θέμα «Η δύναμη των Μουσείων», σας προσκαλεί την Τετάρτη 18  Μαΐου 2022 και ώρα 20.00 στη διαδικτυακή ομιλία του κ. Κωνσταντίνου Ι. Σουέρεφ, Αρχαιολόγου Δρ Φ.,Επίτιμου Εφόρου Αρχαιοτήτων, με θέμα: «Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2022: Η συμβολή της Εταιρείας Κερκυραϊκών Σπουδών –Μουσείου Σολωμού Κερκύρας στην έκθεση για τα 200 χρόνια από το 1821 στο Βυζαντινό Μουσείο Ιωαννίνων».

Η εκδήλωση θα διεξαχθεί μέσω zoom και θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι της Εταιρείας Κερκυραϊκών Σπουδών στο youtube.

Την ίδια μέρα (18 Μαΐου 2022) η είσοδος στο Μουσείο Σολωμού της Κέρκυρας θα είναι ελεύθερη.